>> BURC YORUMLARI <<

 • Tuvalette Corona Virüsü Kapabilirsiniz

  Corona virüsün (COVID-19) tutunduğu ACE2 reseptörü bağırsaklarımızda da bolca bulunuyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Metin Başaranoğlu, virüsün bağırsaklarda çoğaldığını ve dışkıda corona virüsün canlı formlarının olduğunu açıkladı. Bu da tuvaletlerden corona virüs kapabileceğimiz anlamına geliyor. Detayları, Prof.Dr. Metin Başaranoğlu paylaştı.

  Çin’in Wuhan bölgesinde başlayıp tüm dünyaya yayılan corona virüsün sindirim sistemi üzerindeki yıkıcı etkileriyle ilgili açıklamalarda bulunan Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Metin Başaranoğlu, virüsün dışkı yoluyla da bulaşabileceğini söyledi.

  Başaranoğlu, “Ağız içi, tükürük bezleri ve rektumda (kalın bağırsağı anüse bağlayan son kısım) corona virüse rastlanmıştır. Ayrıca, yemek borusunun ağıza yakın bölümlerinden ve ince bağırsaklardan alınan doku örneklerinde de rastlanılan corona virüs, son olarak dışkıda tespit edildi” dedi.

  Tuvaletlere dikkat: Dışkı yoluyla da bulaşıyor!

  Corona virüs hastalarının yüzde 3 ila 32 kadarında ishalin bir şikâyet olarak not edildiğini ve corona virüsün dışkı yoluyla da bulaşabildiğini kaydeden Prof.Dr. Metin Başaranoğlu, konuyu şu şekilde açıkladı:

  “Solunum sistemi patojeni olarak ortaya çıkan corona virüsün ishal gibi bir şikayete neden olmasının altında yatan nedenleri şöyle özetleyebiliriz: Virüs, bağırsaklarda bulunma ve çoğalma özelliği gösteriyor, ince bağırsaklardaki emici yapıları bozuyor. Ayrıca bağırsaklarda bulunan ve besinlerle alınan aminoasit yapısının bozulmasına ve yani yapısal değişikliğe uğramasına neden oluyor. Bu saydığım iki mekanizma virüsün ishal yapmasını açıklamaya yetmektedir. Fark ettiğimiz diğer bir şey ise ishal olan hastaların bağırsaklarında ve dışkılarında virüs sayısı yani viral yükün fazla olmasıydı. Yani virüs, hangi organ sisteminde çoğalmışsa oradan bulgu veriyordu. Bugüne kadar virüsün damlacık yoluyla (solunum, ağızdan çıkan ve havaya saçılan sıvı) ya da temas ile bulaştığını biliyorduk. Artık bir diğer bulaş yolu ve faktörünün de dışkı ve tuvaletler olabileceğine dair bazı bilimsel yayınlar olduğunu görüyoruz.”

  Okunma Sayısı ;

  Tuvalette Corona Virüsü Kapabilirsiniz Benzer Yazılar

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Tuvalette Corona Virüsü Kapabilirsiniz Etiketler